[b]Uzależnienie od papierosów to zjawisko znane powszechnie i przez większość osób także potępiane. Mimo iż dobrze wiemy o szkodliwym wpływie papierosów, niewiele osób stara się unikać nałogu. Skutki nie są widoczne na pierwszy rzut oka, jednak można mieć pewność, że organizm jest niszczony z każdym kolejnym wypalonym papierosem. Warto więc jak najwcześniej zadbać o zerwanie z nałogiem.[/b]
[img]http://opiekunki-forum.pl/art/palacz.jpg[/img]
Obecnie coraz więcej uwagi skupia się na młodych palaczach. Powodem tego jest coraz większy odsetek dzieci sięgających po papierosy. Nie można jednak zapomnieć o osobach starszych, które z problemem uzależnienia od nikotyny borykają się już wiele lat. Chociaż sami nie traktują nałogu jak problemu, to przyczyniają się do powolnego niszczenia swojego ciało. Czasami papieros to nawet już nie odskocznia od rzeczywistości, sposób na odstresowanie się, ale odruch automatyczny, efekt przyzwyczajenia, nie niosący za sobą żadnych pozytywnych skutków. Jak więc pomóc seniorowi skończyć z nałogiem po wielu latach uzależnienia?
[b]Jak rozmawiać z podopiecznym o nałogu ?[/b]
Najważniejsze, aby osoba uzależniona chciała rzucić nałóg. Nikogo przecież nie można do tego zmusić. Jeśli decyzja zostaje podjęta, kolejnym krokiem jest uświadomienie, jak niekorzystny wpływ wywierają papierosy. Trzeba przedstawić jak najwięcej argumentów, które zniechęcą palacza do nałogu. Wiele osób w podeszłym wieku jest nauczonych oszczędności. Warto więc zrobić prostą kalkulację, ile pieniędzy dotychczas wydano na papierosy, a ile można byłoby zaoszczędzić, gdyby z nich zrezygnowano. Można podsunąć pomysł, aby zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na bardziej pożyteczne cele, takie jak wymarzone wakacje, sprzęt do domu itp.
[b]Przykre skutki palenia papierosów dla zdrowia[/b]
Uświadomić trzeba także odnośnie skutków uzależnienia. Hasła ministra zdrowia na opakowaniach nie straszą już chyba nikogo. Warto więc sięgnąć po bardziej drastyczne środki przekazu. Być może obraz bardziej przemówi do palacza, któremu pokazać można fotografie płuc osoby zdrowej i osoby palącej. Różnica jest piorunująca.
Wymienić można także wszystkie inne szkody, jakie papierosy wyrządzają w organizmie człowieka. Są to m.in.:
-niewydolność sercowo- krążeniowa
-rozedma płuc
-pogorszenie wyglądu skóry
-Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc
-ciągły kaszel (tzw. kaszel palacza)
-rozwój miażdzycy
-nadciśnienie tętnicze
-choroba wieńcowa
-zawał serca
-gruźlica
-większe ryzyko udarów mózgu
-wrzody żołądka i dwunastnicy
-przepukliny jelitowe
-osłabienie układu odpornościowego
-nowotwór jamy ustnej, gardła, przełyku krtani, płuc itd.
Skutków jest naprawdę wiele i żadnego nie można bagatelizować. Ważne, by więc odpowiednio wcześnie zacząć rzucać nałóg. U jednych osób będzie to odstawienie papierosów z dnia na dzień, a u innych potrzebny będzie dłuższy czas, aby krok po kroku zmniejszać częstotliwość palenia.
[b]Środki wspomagające walkę z nałogiem palenia papierosów[/b]
Jeżeli zaś chodzi o środki wspomagające, to istnieje na rynku wiele farmaceutyków, zastępujących uzależniającą funkcję papierosa. Są to np. plastry, gumy do żucia lub tabletki z nikotyną, elektroniczne papierosy, tabletki na bazie wyciągów z ziół, pastylki do ssania z nikotyną czy inhalatory nikotynowe. Oprócz tego w odstawieniu papierosów pomaga hipnoza oraz akupunktura. Oczywiście każdy organizm będzie reagował inaczej na określone środki, na rynku jest obecnie duży wybór leków antynikotynowych, każdy może więc wybrać najdogodniejszy dla siebie sposób.
Ważne staje się także aktywizowanie seniorów i to na wielu płaszczyznach życia: społecznego, religijnego czy politycznego. Warto zaangażować ich w spotkania integracyjne, namawiać do ruchu na świeżym powietrzu czy powierzać część swoich zadań. Czasami to wynik braku zajęcia prowadzi do zgubnego sięgania po papierosa.