Przygotowanie śniadania z herbatą, kontrola przyjmowanych lekarstw, w międzyczasie trzeba jeszcze przygotować kolejny posiłek, poodkurzać, pomóc wstać z łóżka podopiecznemu i zrobić zakupy - to rzeczywistość pracy niejednej opiekunki realizującej powierzoną opiekę w sposób długoterminowy czy też dorywczo. Obowiązki niejednokrotnie realizowane są w pośpiechu, a w międzyczasie jesteśmy przecież ludźmi co oznacza, że staramy się też wesprzeć dobrym słowem seniora. Tak wygląda codzienność, ale pomoc udzielana osobom starszym stopniowo staje się też przedmiotem ogólnej debaty. Co natomiast na temat potrzeb seniorów mówią nam badania społeczne?
Na początek trochę statystyki.
Najaktualniejszych danych w zakresie struktury demograficznej dostarcza tradycyjnie Główny Urząd Statystyczny. Wspomniana instytucja nad omawianą kwestią ostatnio pochyliła się w roku 2016. Według opublikowanego raportu 22 procent Polaków to osoby powyżej 60 roku życia. Oznacza to, że spośród 38,5 miliona Polaków aż 8,5 miliona rodaków to osoby powyżej 60 roku życia. Mało tego, nasz kraj wpisuje się w pewien trend demograficzny właściwy dla tzw. krajów rozwiniętych i rozwijających się, w którym występuje zjawisko starzenia się społeczeństwa. Prognozy mówią, iż w 2050 roku w naszym kraju aż 40 procent populacji stanowić będą osoby powyżej 60 roku życia. Przyszłość tworzy więc automatycznie konieczność dostosowania myślenia ogółu Polaków z uwzględniem problemów osób starszych.
Samodzielność polskich seniorów w świetle badań sondażowych
Rozważając poziom samowystarczalności osób starszych w naszym kraju warto powołać się na raport opublikowany przez Centrum Badań Opinii Społecznej. Biorąc pod uwagę odpowiedzi respodentów instytucja ta mierzyła samodzielność polskich seniorów poprzez trzy wskaźniki:
występowanie kłopotów z poruszaniem się, w tym między innymi wyjście z domu,
pomoc niezbędna przy realizacji codziennych czynności,
problemy z załatwianiem spraw urzędowych.
Z deklaracji seniorów wyłania się obraz, w którym aż 20% seniorów powyżej 60 roku życia narzeka na problemy z poruszaniem się. Warto zaakcentować, że problem narasta wraz z wiekiem. Dla osób powyżej 75 roku życia kłopoty w tym zakresie występują znacznie częściej, gdyż dotykają aż 30% osób starszych, przy czym 10% respondentów udzieliło odpowiedzi, że zdarzają się bardzo często i są poważnym wyzwaniem. Dodatkowo seniorzy, chociaż proporcjonalnie rzadziej, narzekają także na brak pomocy przy codziennych czynnościach (16% ogółu Polaków powyżej 60 roku życia, w tym 3% często). Mniejszym problemem dla seniorów okazuje się załatwianie formalności urzędowych, które deklaruje 9% ankietowanych.
Jaka pomoc potrzebna jest osobom starszym?
Zagłębiając się dalej w tematykę dotyczącą samodzielności seniorów CBOS w kolejnym raporcie dostarczył następujących danych. Osoby starsze powyżej 60 roku życia, deklarują, że potrzebna jest im pomoc w zakresie:
załatwiania formalności u lekarza, w banku, urzędzie etc. - 64% ankietowanych
pomoc przy pracach związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego (sprzątanie, zakupy, przygotowywanie posiłków) - 58%
pomoc finansowa z racji relatywnie niskich świadczeń emerytowo-rentalnych - 46%
pielęgnacja w chorobie - 50%
niwelacja poczucia osamotnienia rozumiane jako dotrzymanie towarzystwa (np. wspólne przebywanie w domu) - 50%
pomoc związana codziennymi czynnościami pielęgnacyjnymi i higieną osobistą - mycie, kąpiel, ubieranie się - 28%
W gronie osób najczęściej pomagających seniorom znajduje się głównie najbliższe otoczenie - dzieci (76% przypadków), wnuki (53%), współmałżonek (41%), sąsiedzi (34%). Coraz częściej uwzględniane są jednak też opiekunki prywatne (7%) jak również opiekunki z ośrodka pomocy społecznej (3%). Tym samym rola opiekunek w odczuciu osób starszych wzrasta nieporównywalnie. Przy starzejącym się społeczeństwie prawdopodobieństwo popytu na ten segment usług będzie wzrastać
Za: http://www.opiekadlaseniora.pl/porady/jakiego-rodzaju-pomoc-potrzebna-jest-osobom-starszym/