Bóle stawów występujące z różną częstotliwością i intensywnością. Nie ma co ukrywać doświadczyła tego pośrednio każda opiekunka świadcząca pomoc na rzecz podopiecznego, u którego dolegliwość była na tyle nie do zniesienia, że sabotowała jego codzienne funkcjonowanie. Nie możemy zagwarantować, iż po zapoznaniu się z poniższym artykułem bóle stawów będą stanem obcym dla osoby starszej, ale można przynajmniej omawianą dolegliwość w pewnym stopniu uśmierzyć.
Musimy sobie uświadomić, że jeżeli staw boli najprawdopodobniej jego przyczyną jest stan zwyrodnieniowy - należy przez to rozumieć stan zapalny doprowadzający w konsekwencji do zmian w strukturze chrząstki stawowej. Zniszczony staw nie jest odpowiednio "smarowany", powstają narośle kostne zaburzujące normalną mechanikę całego układu. Postępujący proces doprowadza do ocierania się o siebie struktur kostnych bez amortyzacji. Błona maziowa pracująca w nieprawidłowy sposób przyczynia się do poczucia sztywności stawów unieruchamiając na jakiś czas osobę starszą.
Objawy świadczące (poza bólem) o zwyrodnieniu stawów:
trzeszczenie - gdy powierzchnie stawowe trą się o siebie podczas aktywności fizycznej,
zniekształcenie i poszerzenie obrysów - jako konsekwencja zmiany w osi ustawienia stawu i powstawanie wyrośli kostnych,
zesztywnienie stawu - występujące w sytuacji dwojakiego typu: sztywność poranna doświadczana przez seniora bezpośrednio po przebudzeniu jak również sztywność startowa pojawiająca się jako efekt pozostawania przez dłuższy czas w bezruchu (np. leżenie, siedzenie),
ograniczenie ruchomości - doświadczane coraz częściej przez osobę starszą trudności z normalną ruchomością stawów (np. problem z wyprostowaniem kolana, zablokowanie ruchu w stawie etc.), słabnący staw oznacza słabnące mięśnie wokół pogłębiające niepełnosprawność seniora.
Dlaczego osoby starsze są szczególnie narażone na dolegliwości związane z bólem stawów?
Przyjmuje się, że negatywne zmiany związane z funkcjonowaniem stawów pojawiają się już często u osób powyżej 50 roku życia. Chrząstka stawowa z wiekiem jak cały organizm starzeje się, co oznacza, że ma mniejsze możliwości regeneracji jak również jest mniej uwodniona. Sama produkcja mazi stawowej też jest zdecydowanie wolniejsza. Te czynniki kreują u osoby starzejącej się subiektywne wrażenie nieprawidłowo funkcjonujących stawów objawiące się między innymi silnym bólem.
Czynniki dodatkowo wpływające na stan zwyrodnieniowy stawów:
nadwaga lub otyłość,
osłabienie mięśni wokół stawów,
czynniki zawodowe - długotrwałe przeciążenie stawów (podnoszenie ciężkich przedmiotów, klęczenie lub uginanie kolan, powtarzające się ruchy dłonią),
kontuzje powstałe w trakcie uprawiania sportu,
zaburzenia (w tym uwarunkowane genetycznie) budowy stawów.
Jak walczyć z bólem stawów?
prawidłowa masa ciała - każdy dodatkowy kilogram oznaczać może zwiększone ryzyko wystąpienia choroby i jej intensywniejszego przebiegu,
fizjoterapia - pozwala zachować sprawność struktury stawowej jak również zminimalizować występujący ból,
krioterapia - nawet wykonane amatorsko, w domu okłady z lodów potrafią uśmierzyć ból,
odciążenia stawów - np. orteza na kolano w przypadku dolegliwości stabilizuje całą uszkodzoną strukturę,
unieruchomienie - stosowane w najbardziej ekstremalnych przypadkach zwyrodnienia stawu,
odpowiednia profilaktyka - czyli sport: nordic walking, jazda na rowerze, zajęcia na basenie, slow jogging,
leczenie farmakologiczne - działające przede wszystkim uśmierzająco np. paracetamol minimalizujący ból.
Tytułem podsumowania dodamy, że wraz z upływem lat tym bardziej nie należy lekceważyć objawów związanych ze zwyrodnieniem stawów. Chodzi bowiem nie tylko o komfort egzystencji seniora, ale także jego sprawne funkcjonowanie na jesieni życia w obrębie rodziny czy też określonej wspólnoty.
Źródło: http://www.opiekadlaseniora.pl/porady/jak-minimalizowac-poczucie-bolow-stawow/